USS TORSK (SS-423) CREW LIST (A-C)

LAST NAME

FIRST NAME

RATE

DATES

*

*

*

*

Abdul

Michael M

SN

54-55

Ackerman

David

ENS

67

Ackerman

Howard J

IC1

54-55

Adams

*

MM

62

Adams

Vince P

TM2

58-62

Adamcewicz

Francis

GM1

50-52

Alexander

John R "Bob"

RM3

47-49

Anderegg

Oscar F

RM2

44-45 (P)

Andersen

Jerome B

SM

45

Anderson

David K "Andy"

ET3

63-65

Anderson

Harold E

EMFN

54-56

Anderson

Jack

RM2

49-50

Anderson

John

*

*

Anderson

R M, Jr

ENS

47

Anderson

W S

EM2

67?

Angell

William K

SO2

63-66

Arizonico

Luigi

TM1

50-52

Armogida

Dante

XO

50-51

Arnold

Donald Robert

EM3

*

Arntzen

Martin C

FA

64-65

Arrington

D J

FN

67

Arscott

James A

TM1

54-55

Ash

Robert E

EM1

55

Atkinson

B L

ETSN

55

Avestruz

Mateo A

TA

58

Baclit

Raymond J

QM3

54-56

Bade

Robert B

LT

58

Baer

Max "Yogi"

EN1

63-64

Bailey

Rockwell D

EM3

45

Baker

David G

QM3

58

Baker

J A

EMC

63-64

Baker

Maurice R "Dick"

EN1

54-55

Baldwin

Raymond E

CS2

54-56

Ballou

Joseph F

LTJG

60

Banzhoff

Robert L

FN

58

Barnett

James

MoMM1

44-46 (P)

Barnhill

"Pappy"

EM3

50-51

Barnow

Benjamin

RM1

51-52

Barton

Thomas A

MT

67

Bauer

Jerry F

EM1

54-56

Beck

Ulric R

TM2

44-45 (P)

Beers

H H "Joe"

TMC (COB)

47-49

Beitinger

Richard E

YN3

54-56

Bell

Clyde R

LT

58

Bellone

William

RM

50-52

Benbow

Ronald L

* 56-58

Bellone

William

RM

50-52

Bennington

Jack L SK3 61

Benton

Wayne EM3 64

Berkowitz

Robert P MMFN 64

Berquist

Jon EM1 65-66

Bellone

William RM 50-52

Besley

William L

EN2

65-67

Bibby

Lowe H, III

LT

56-58

Biddle

David B

FTG2

62-64

Billings

Alfred J

EMC

48-52

Birnstein

Emil C, Jr

IC3

53

Bissey

Paul B

TM2

64-67

Bitterly

Joseph

QM2

45

Bjorkner

Art

LT

67-68

Black

Arville

F1

45

Blackman

Robert

QM1

65

Blair

Joseph

EM3

48-51

Blankenship

Wesley L

TM1

56

Blaylock

Floyd

EN1

64-66

Bledsoe

Samuel H, Jr

CTM

45

Blocker

Daniel W

EN1

54-56

Blount

R C

LTJG

47

Bly

Judson

MM3

63

Boast

Bruce

ETCS

70

Bogatyr

Peter

SN3

68-69

Bond

Charles

QM1

61

Bond

Duane

LT

66-68

Bonner

Jack

*

56-57

Borohoff

Charles D

FC2

47-50

Bortel

Ted

MMFN

63-64

Boscarelli

Joseph D

SC3

45

Boucher

Leo P

ET1

51-54

Bowen

R W

EM2

67

Bowens

George

ETCM

70

Bracken

Robert T "Red"

LT

60-63

Brady

Tony

TM3

63

Braman

Elvin G

EN3

52

Braman

F W

EMC

67

Brink

Charles W

ENS

58-60

Brinkley

*

MM2

56-60

Brison

Robert C

SO1

54-56

Britton

Jack

QM1

56-60

Bromley

Rick

EN2

56-60

Brown

David "Doc"

*

59-61

Brown

Ernest

*

55

Brown

James L

ICFA

58

Brown

Jerrold F

FN

55-56

Brown

Warren E

EN2

61-63

Brownley

John H

LCDR (CO)

65-67

Browning

Clarence E, Jr

EM2

64

Bruce

Paul W, Jr

IC

64

Brustmeyer

Maxwell "Max"

TM3

60-64

Brut

Erwin

*

*

Bryan

Carl R

IC2

56-58

Bryan

Robert E

EN2

58

Bucko

Ken

SO2

63

Burke

Edward P

RM

48-49

Burke

R W

S1

45

Burkart

John C

LT (XO)

56-58

Burkie

Arleigh

LT

50-52

Burleson

William M

EM3

45-46

Burns

William P

EN1

54-55

Burns

John J

SN

51-52

Bushong

Jon S

EN2

54-56

Bussard

Elmer F, III "Buzz"

TM1

67-69

Bussard

Ray M

IC3

67-68

Bussiere

E J

S1

44 (P)

Butler

William "Bill"

LT

67

Button

Benjamin F

TM1

45, 50-52

Byrnes

John J

TM

53-54

Cacase

Michael

RMSN

54-55

Caciola

James J

LTJG

61-62

Caldwell

Curtis L

SO

68-71

Caldwell

Eustis

*

*

Calver

Howard W

SN

*

Campbell

Robert L "Soupy"

EM1

44-46 (P)

Canby

Medford P, Jr

ENS

49

Carey

William J

SN

51-52

Carfagno

Ralph A

SN

54-55

Carlile

Barney

EM1

44-45 (P)

Carnagie

Vincent F

ETM1C

45-46

Caroline

Jack J

TM1

58

Caron

Norman R

FN

52

Carpenter

*

LT

*

Carpenter

Emmett

*

52

Carr

Bill

*

56-60

Carra

James S

CFCT

61-62

Carrol

*

IC1

59

Cass

Hoyal L "Warhead"

TMC

*

Castleberry

Rupert

*

45

Cather

William K "Bubba"

ICFN

54-55

Chandler

Raymond L

HMC

56

Chandler

Robert

MT3

61

Chappell

E. W., Jr.

ENS

67

Chavis

Percy

StM1

45

Checker

"Chubby"

CS

61

Chellini

Miguel A, Jr

S1

45

Chenault

*

YN

50-52

Chiarimonte

Ben

RM3

50-52

Cherry

Frank C

EN3

56

Chupinski

Stanley

EN1

49-52

Cinfo

Stephen

ENCA

56

Clarke

James V "JV"

EM

50-52

Cleere

John B, Jr

EN1

52

Cleveland

Joe

YN1

64-65

Coco

Charles E

Y3

44-46 (P)

Cohen

Richard A

MM2

64-65

Conklin

Gerald "Jerry"

ETM1

46-47

Coleman

Louis J

*

*

Coleman

William A

TM3

44-45 (P)

Collins

*

EN1

57-58

Collins

J B

TM3

54-55

Conerby

Murray E

SOS2

59-61

Conlogue

Earl F

EN2

52

Cook

Calvin H

F1

45-46

Cook

Harold W

TM

*

Cooper

W L

YN1

44-45 (P)

Corcoran

 

AUX

63-64

Cornell

Lloyd W, Jr

ENS

45-46

Cotton

Gregory J

RM3

66-68

Crabtree

A B

LT

52-53

Craddock

George W

FT2

55-56

Craig

Robert E

LT

56-58

Crandall

Douglas R

FT1

53-56

Creger

Ronald L

QM3

66

Crist

John R

RM2

56-60

Criswell

James W

MM1

65-67

Crninch

J

LT

52

Crutchfield

P W, Jr

LCDR(XO)

51-53

Cross

Robert W

EM3

44-46 (P)

Culver

William

ET1

56

Cumming

David A

FN

58

Cummings

Jim

*

56-60

Cummings

Clint L "Red"

SO3

53-55

Cunningham

*

GMC (COB)

59-60

Cunningham

William M "Cookie"

LTJG

62

Curl

J H

LT

54

Curry

George D R

*

*

Cusimano

 *

IC3

63-64

Cutter

Alan B

LT

62